Jak sprawić, by Wasza działka była w 100% ekologiczna?

Wszędzie tyle chemii i zanieczyszczeń, że człowiek może być przerażony, a zasadniczo powinien być przerażony. Pomyślcie tylko, że obecnie zakup naprawdę ekologicznego produktu jest naprawdę trudny, a jeżeli już można takowy zakupić, to cena jest wysoka. Dlatego mając działkę, warto zastanowić się nad tym, jak sprawić, by była ona w 100% ekologiczna. Czas postawić na naturęę i cieszyć się jej pięknem bez grama sztuczności.

Zacznijmy od mebli

Urządzając działkę wiele osób chce też stworzyć miejsce, gdzie można się zrelaksować i napić pysznej kawy. I tutaj doskonale sprawdzi się tarasik bądź też altanka z meblami ogrodowymi. Jednak zamiast kolejnych plastikowych modeli zdecydowanie lepiej i zdrowiej wybrać meble z bezpiecznego i naturalnego materiału, jakim jest drewno. Otóż rzeczywiście ma ono w sobie wiele zalet. Na pewno jest piękne, a za sprawą słoi i sęków jest też unikalne, wszak każdy rysunek drewna jest jedyny w swoim rodzaju. Ale takie meble są też ekologiczne i nie wydzielają żadnych niebezpiecznych substancji. To świetny wybór nawet jeżeli jesteście astmatykami czy też alergikami. Nie musicie nawet kupować nowego kompletu, lecz możecie poszukać mebli używanych, które można odnowić, ale można też wykonać meble samodzielnie i to z używanych palet. Efekt wizualny jest naprawdę wyjątkowy.

Nawozy do ogrodu muszą być naturalne

Człowiek dziwi się, że wszędzie jest tyle chemii, ale sam często ją stosuje. Pomyślcie tylko jak wiele osób stosuje niebezpieczne pestycydy czy inne środki tzw. ochrony roślin tylko po to, by jego uprawy były spore, a przez to zyski duże. Zabijanie szkodników chemicznymi środkami stało się normą, a przecież to ma wpływ na produkt finalny, który się spożywa. Niestety nawet nawozy stoją w totalnej opozycji do słowa „naturalność”. Przecież tak nie może być. I czas to zmienić. W swoim ogrodzie czy na swojej działce trzeba zastosować zasadę stop chemii i wybierać tylko w pełni naturalne i ekologiczne nawozy do ogrodu. Można je zakupić, ale też wykonać samodzielnie. Możecie wykonać je choćby ze skorupek jaj i jest to łatwe. Wystarczy tylko skorupki jaj zalać wodą na kilka dni, po tym czasie woda mętnieje i już staje się naprawdę bogatym w wapń nawozem. Świetnie sprawdzi się on do lawendy, piwonii, ale i ogórków, pomidorów czy cukinii. Należy go stosować raz na dwa tygodnie. Oczywiście to nadal nie koniec możliwości, bo dobrym nawozem jest ten z pokrzywy. Wystarczy tylko ją pokroić, a następnie zalać wodą . Po kilku dniach można wymieszać go już z ziemią. Musimy jeszcze wspomnieć o nawozie z zeszłorocznych liści. Należy tutaj wykorzystać te lekko podgniłe. Trzeba je właściwie obrobić, a więc zalać wodą, a następnie gotować przez około 5 godzin, aż uzyska się masę o konsystencji marmolady. Wadą tego nawozy jest mało przyjemny zapach, ale można go wytrzymać.

Zbieranie deszczówki

Wiecie już jak ważne są nawozy do ogrodu, a także jak szybko można je zrobić. Dlatego czas przejść do kolejnego rozwiązania ekologicznego, czyli zbierania deszczówki. Wiecie przecież, że wody jest już bardzo mało, stąd też nie można jej marnować. Już teraz wiele krajów zmaga się z deficytem. Z tego też powodu należy zastosować ekologiczne i zdrowe dla przyrody rozwiązanie, a jest nim zbieranie deszczówki. Swoją drogą to również bardzo proste. Wystarczy tylko podstawić pod rynnę beczki. Taką wodę można rzecz jasna magazynować. Ale pamiętajcie jeszcze o jednej ważnej rzeczy, czyli o usunięciu zanieczyszczeń i to szczególnie tych mechanicznych. I w tym przypadku należy wybrać odpowiednie filtry i po problemie.

Odstraszaj, nie zabijaj

Ekologia nie może być okrutna i z tego też powodu trzeba pamiętać, że gryzoni czy inne szkodników, choć mogą doprowadzać do szewskiej pasji, nie można zabijać. Jeżeli aspekt humanitarny do Was nie dociera, to pomyślcie o tym, że wszelkie trucizny trafiają też do ziemi, a potem to, co ziemia ofiaruje spożywacie. A wtedy warzywa nie mają nic wspólnego ze zdrowymi produktami. Zacznijmy może od tego, jak pozbyć się mrówek. Tutaj wystarczy tylko i wyłącznie zwykły cynamon. Tego zapachu mrówki nie tolerują, a więc bardzo szybko się wyprowadzą. Bardzo pomocny w tej walce jest czosnek i cebula. Należy przygotować wywar z tych warzyw i rozcieńczyć go z wodą, a następnie spryskać rośliny czy kwiaty. Szkodniki nie lubią tego zapachu i rzeczywiście działa on na nie odstraszająco.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij