Berberysy - jak je uprawiać w ogrodzie Jakie są odmiany

Berberysy – jak je uprawiać w ogrodzie? Jakie są odmiany?

Berberysy to jedne z najbardziej kolorowych krzewów, jakie można mieć w ogrodzie. Krzewy te wyglądają najpiękniej jesienią. Co ważne roślina ta może bez problemu być w ogrodzie przez cały rok, dlatego też jest tak popularna. Warto też wiedzieć, że krzew ten jest dostępny w różnych odmianach i kolorach, dzięki czemu można mieć w swoim ogrodzie piękne kolory.

Berberysy – jakie są dostępne odmiany?

Krzewy te mają bardzo dużo odmian. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie są najczęściej wybierany odmiany Berberysów. Między innymi są to:

  • Berberys pośredni Red jewei – jest to częściowo zimozielona odmiana berberysu. Charakteryzuje się skórzastymi, metalicznymi liśćmi o barwie zielono purpurowej,
  • Berberys Thunberga Green Ornament – jest to krzew o kulistym wyglądzie. Ma jasnozielone liście. Co ważne liście tej odmiany krzewu zmieniają kolor na jesień, na czerwoną barwę,
  • Berberys Thunberga Rosetta – jest to krzew ciernisty o charakterystycznych purpurowo różowych liściach.

Dzięki takim kolorowym krzewom można stworzyć w swoim ogrodzie przepiękne kompozycje, które będą zachwycać każdego.

Jak uprawiać Berberysy?

Bardzo ważne jest odpowiednie uprawianie Berberysów. Większość odmian jest odporna na suszę. Podłoże może być o lekko kwaśnym odczynie. Warto też dodać, że Berberys bardzo dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych lub półcieniu. Jest to krzew, który powinien sobie poradzić w każdych warunkach glebowych. Zaleca się, by wokół Berberysów umieszczać ściółkę, która utrzyma odpowiednią wilgotność gleby i dzięki temu nie będzie trzeba także robić odchwaszczania. Berberys nie jest krzewem trudnym w pielęgnacji, dzięki temu może go posadzić także początkujący ogrodnik. Krzewy te lubią podcinanie, dlatego warto o tym pamiętać. Im jest krzew lepiej podcięty, tym piękniej i bujniej rośnie. Dlatego też często używa się tych krzewów do sadzenia przy ogrodzeniach i są one używane jako część żywopłotu.

Kiedy należy sadzić Berberysy?

Krzewy te najlepiej jest sadzić od września do listopada lub od marca do końca kwietnia. Jest to czas spoczynku dla tych krzewów i można je przesadzać oraz sadzić w tych okresach bez ryzyka, że coś im się stanie. Warto też dodać, że gdy mamy ukorzenione sadzonki w pojemnikach, to można wówczas Berberysy posadzić o każdej porze roku. Dobrze jest pamiętać przy sadzeniu Berberysów,  by zachować między krzewami odstęp około dwudziestu centymetrowy.

Kiedy kwitną Berberysy?

Piękne Berberysy kwitną w okresie wiosenno- letnim. Jest to początek maja i cały czerwiec. Gdy jest bardzo ciepło, to może się zdarzyć, że kwitnie także na początku lipca. Co ważne po przekwitnieniu na krzewie pojawiają się czerwone owoce, które zdobią krzew aż do zimy. Dlatego też są to rośliny, które tak są kochane przez ogrodników. Owoce Berberysów są uwielbiane przez ptaki. Zapach Berberysów jest określany jako specyficzny. Jednak sam wygląd tego krzewu zachwyca każdego.

Berberysy to piękne i wdzięczne krzewy, które potrafią udekorować każdy ogród na różne kolory. Dzięki temu każdy ogrodnik będzie miał w swoim ogrodzie przepiękny i kolorowy ogród. Takie Berberysy można posadzić także pod oknem czy przy tarasie. Berberysy można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym i agrocentrum. Można również kupić sadzonki Berberysów również przez Internet, przez co można kupić krzewy nawet bez wychodzenia z domu. Przez to, że jest tyle dostępnych krzewów, to każdy ogrodnik dobierze idealny gatunek krzewu do swojego ogrodu.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij