Sypialnia dla osób starszych: Jak stworzyć bezpieczną i wygodną przestrzeń?

Sypialnia dla osób starszych: Jak stworzyć bezpieczną i wygodną przestrzeń?

Umeblowanie przestrzeni, w której osoba starsza ma bezpiecznie i wygodnie funkcjonować, może stanowić niemałe wyzwanie. W szczególności dotyczy to sypialni – jest ona pomieszczeniem, w którym każdy z nas spędza wiele czasu. Jakie są najważniejsze kryteria decydujące o tym, że senior będzie mógł komfortowo wypoczywać i się wysypiać?

Materac dla seniora – czym powinien się charakteryzować?

Najważniejszą częścią wyposażenia każdej sypialni – również tej dla osoby starszej – jest wygodny materac. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę podczas szukania idealnego egzemplarza dla seniora?

  • Twardość – powinna być dopasowana do wagi. Jednak warto pamiętać, że w przypadku seniorów materac nigdy nie może być zbyt miękki! Będzie to wywoływało trudności z układaniem się i wstawaniem z łóżka.
  • Wypełnienie – najlepszym rodzajem wypełnienia z pewnością okaże się materac z pianką termoelastyczną lub ze sprężynami kieszeniowymi. Taki produkt z łatwością dopasuje się do pozycji seniora i zagwarantuje mu pożądaną stabilność.
  • Wysokość – zaleca się, aby materace seniorów były stosunkowo wysokie. Ułatwi to korzystanie z łóżka w szczególności osobom starszym, które zmagają się z dolegliwościami w obrębie układu ruchu.

Jakie akcesoria muszą koniecznie znaleźć się w pomieszczeniu?

Na zakup akcesoriów sypialnianych dla seniora powinny zwrócić uwagę w szczególności osoby opiekujące się seniorami leżącymi. Przede wszystkim, wybrany materac powinien mieć właściwości przeciwodleżynowe i charakteryzować się wysokim stopniem wentylacji. Konieczne dodatki to pokrowce, podkłady, a także prześcieradła, które nie przemakają. Warto też zainwestować w dobrą, ergonomiczną poduszkę. Każda osoba starsza skorzysta ze stolika nocnego w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka. Jest to mebel, na który można odłożyć wszystkie niezbędne drobiazgi, np. leki, szklankę wody czy okulary. Aby aranżacja sypialni zapewniła użytkownikowi bezpieczeństwo, powinna oferować optymalną ilość wolnej przestrzeni. Nadmiar mebli i akcesoriów, który  ograniczy miejsce, może stać się czynnikiem wywołującym potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Estetyka, oświetlenie i dodatki

W sypialni seniora – tak jak w każdej innej – ważny jest design i estetyka. Aby wygląd przestrzeni sprzyjał relaksowi i wypoczynkowi, powinien być uporządkowany. Nadmiar przedmiotów, kolorów i wzorów może wywoływać chaos i przebodźcowanie. Dlatego należy go unikać. Najlepsze będą spójne kolory i delikatne wzory. Ważne jest też oświetlenie. U osób starszych często występują problemy z wydzielaniem melatoniny, odpowiadające za problemy z zasypianiem. Aby nie wzmacniać problemu, lampy powinny emitować ciepłe światło.

Dla każdego seniora ważne jest to, aby sypialnia była uporządkowana, funkcjonalna i bezpieczna. Warto zwrócić uwagę w szczególności na zakup materaca – odpowiednio dobrany model może zmniejszyć dolegliwości bólowe i podnieść ogólny komfort życia danej osoby.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij