Naprawiamy domową klimatyzację – czy to może się udać? Jasne, że tak!

Klimatyzacja – kiedyś produkt raczej kojarzący się z luksusem, a dzisiaj „codzienność”, na którą stać wiele osób, ale nie dlatego, że Polacy tak dobrze zarabiają, raczej dlatego, że ceny klimy nie są wysokie. Jednak jak wiadomo, wszystko się psuje zatem i klimatyzacja może ulec uszkodzeniu. Tutaj pojawia się pytanie: czy można ją naprawić samodzielnie? My uważamy, że to może się udać. Czas skorzystać z naszych rad.

Gdy dojdzie do pęknięcia obudowy

Są takie awarie, które można uznać za naprawdę łatwe do ogarniecie i zdecydowanie nie należy wzywać fachowców, no chyba, że chce się wydać pieniądze. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia czy pęknięcia obudowy naprawa jest banalnie prosta i słowo „banalnie” nie oddaje idealnie prostoty tej pracy. Oczywiście przyda się klej do klejenia plastiku i już można przejść do pracy. Na początek pamiętajcie, że w żadnym wypadku nie należy stosować klejów typu Kropelka czy Super Glue. Należy wybierać te dwuskładnikowe, które nadają się do tworzyw sztucznych. Zapewniają one mocny chwyt, a przy tym są łatwe w aplikacji. Wcześniej jednak nie zapomnijcie dokładnie oczyścić powierzchni i usunąć z niej zabrudzeń. Można dodatkowo ją odtłuścić. Gdy już skleicie obudowę, musicie poczekać aż klej się zwiąże.

Kleje do plastiku dwuskładnikowe przed aplikacją należy połączyć. Polecamy Wam te składające się z żywicy epoksydowej oraz utwardzacza aminowego. Co ciekawe tego kleju możecie nakładać nawet kilka warstw, jednak im więcej ich nałożycie, tym klej będzie dłużej się wiązał. Standardowo kleje do plastiku schną około 10 minut, a po godzinie uzyskują twardość metalu.

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie dmucha zimnym powietrzem?

Pomyślcie na dworze jest obłędnie ciepło i jedyne o czym myślicie, to wejść do domu i poczuć chłód dzięki klimatyzacji. Ale życie potrafi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie. Jeżeli więc zaskoczy Was nie działającym podmuchem zimnego powietrza, to nie należy od razu wpadać w złość, lecz zachować spokój i pomyśleć o tym, co mogło się zepsuć. Oczywiście awaria może dotyczyć zapchanego filtra – wtedy wystarczy tylko go wyczyścić bądź wymienić na nowy i już pozbywacie się problemu. Rzecz jasna sytuacja może być nieco gorsza i wtedy ciężko będzie naprawić ją od ręki, co nie oznacza wcale, że nie można naprawić jej samodzielnie. Tutaj mamy na myśli uszkodzone łopatki. Wtedy wystarczy je tylko wymienić i po problemie, o ile takowe posiadacie w zapasie.

Gdy stuka, a nawet puka, a cała klimatyzacja bardzo głośno pracuje

Czasami awarie wydają się duże, a jednak potem okazuje się, iż awaria jest po prostu błahostką. Gdy Wasza klima zaczyna głośno pracować i ciągle coś w niej puka i stuka już oczami wyobraźni człowiek widzi awarię głównego silnika i horrendalne koszty naprawy. Ale tak wcale być nie musi, a wręcz przeciwnie, dziwne dźwięk zazwyczaj nie oznaczają dużej awarii. Bardzo często klimatyzacja wydaje dziwne i to całkiem głośne dźwięki, gdy dojdzie do zerwania trybików w żaluzji. Jeżeli dojdzie do jej szybkiego otwarcia trybiki zrywają się, ale to nie jest bardzo problematyczne. Wystarczy tylko otworzyć żaluzje i włączyć klimatyzator. Po kilku minutach powinien już działać prawidłowo.

Klimatyzacja dobrodziejstwo XXI wieku, które czasem się psuje

Pogoda zaskakuje i nie ma się co oszukiwać. Ostatnio coraz częściej mamy do czynienia z dużymi upałami. W takim przypadku trudno jest spędzać czas w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Owszem są wentylatory, ale wiecie jak one działają. Jeżeli wybierzecie wolnostojący o dużej mocy, to potem możecie spodziewać się też dużego rachunku za energię. Jednocześnie klimatyzacja wcale nie jest droga i to dobrodziejstwo XXI wieku w sumie wcale nieczęsto się psuje. Jeżeli postawicie na dobry model wysokiej jakości, to w pakiecie dostaniecie dosyć długą gwarancje. Zatem w razie awarii usuwaniem zajmie się firma zajmująca się serwisem. A gdy Wasza klimatyzacja jest już po gwarancji, to należy stawiać na regularne przeglądy, gdyż dzięki temu wielu większych awarii można uniknąć, a te mniejsze naprawi się samemu, korzystając z naszych rad tym bardziej, że to banalnie proste. Nie zapomnijcie też o czyszczeniu i wymianie filtrów, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij