Mycie silnika w traktorze. Środki do mycia silnika w ciągniku.

Maszyny rolnicze w postaci traktorów czy ciągników muszą być w stanie pracować bez przerwy przez cały sezon. Nawarstwiające się w trakcie prac polnych zabrudzenia i błoto to coś, czego nie można uniknąć. Niestety zanieczyszczenia tego rodzaju mogą okazać się niezwykle groźne, ponieważ gruba warstwa ziemi świetnie maskuje wycieki. Szybkie i trafne wykrycie wszelkiego rodzaju usterek to jeden z wielu sposobów na zminimalizowanie ryzyka poważniejszej awarii. W jaki sposób oczyścić silnik w traktorze? Kiedy i jak często trzeba się tym zajmować? Jak pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Mycie silnika w traktorze – od czego zacząć?

Bardzo wygodnym narzędziem do usuwania zaschniętej ziemi i błota jest zwykła myjka ciśnieniowa. Rozwiązanie tego rodzaju jest skuteczniejsze i wydajniejsze od tradycyjnego węża ogrodowego, który bez odpowiedniej końcówki nie ma najmniejszych szans z zabrudzeniami. Nie warto czekać zbyt długo z oczyszczaniem traktora, ponieważ po zaschnięciu brud będzie znacznie ciężej usunąć. Dobrze pomyśleć też o dobraniu odpowiedniego miejsca, w którym ciągnik po myciu będzie mógł spokojnie oschnąć. Ma to szczególne znacznie z perspektywy przeciwdziałania powstawaniu rdzy i korozji, która świetnie rozwija się w wilgotnym środowisku (np. stodole).

Przed rozpoczęciem prac warto pomyśleć też o zabezpieczeniu istotnych elementów traktora (np. alternatora, akumulatora, elektryki i kabiny kierowcy). Do uszczelnienia wystających komponentów lub nieszczelności w drzwiach kabiny wystarczy odrobina taśmy klejącej albo grubszej folii (np. z dużych worków na śmieci). Profesjonalne myjki ciśnieniowe powinny poradzić sobie z większością zabrudzeń przy pomocy samej wody, ale w mniej dostępnych zakamarkach są one dużo mniej skuteczne. W tego rodzaju sytuacjach przydatna okazać się może piana aktywna do ciężkich zabrudzeń. Przestawienie trybu pracy urządzenia z punktowego natrysku na rozprysk piany to świetny sposób na rozmiękczenie najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń i grud brudu. Po kilku minutach nasiąkania trzeba ją oczywiście dokładnie spłukać, ponieważ może ona zawierać żrące chemikalia. Na szczęście nie wszystkie preparaty działają w taki sposób, ale niektóre z nich mogą potencjalnie uszkodzić albo odbarwić aluminiowe elementy.

Do przydaje się preparat do mycia silników?

Preparat do mycia silników to środek, który bez problemu kupić można na niemalże każdej stacji benzynowej. Rozwiązanie tego rodzaju przydaje się głównie w przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń (np. mieszanki zaschniętego błota i oleju silnikowego). Można się z nimi zmagać ręcznie przy pomocy benzyny, pędzla i ścierki, ale w praktyce zajmuje to znacznie więcej czasu. Profesjonalne środki do mycia silnika w ciągniku nie powinny wchodzić w reakcję z gumą, lakierem ani tworzywami sztucznymi. Przed zakupem warto upewnić się także czy są one w pełni biodegradowalne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij