Jakie chwasty rosną w pszenicy?

Obok chorób i szkodników oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych, chwasty stanowią największe zagrożenie dla upraw pszenicy. Z jakimi niechcianymi intruzami muszą zmagać się polscy rolnicy uprawiający pszenicę? W jaki sposób skutecznie zwalczać chwasty?

Chwasty pszenicy ozimej

Uprawom pszenicy ozimej zagrażają chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne. Rośliny, które muszą konkurować z chwastami dysponują ograniczonymi zasobami wody i substancji odżywczych, wzrastają nieprawidłowo i są słabiej ukorzenione. Spośród gatunków najczęściej pojawiających się na polskich uprawach jeden odgrywa zdecydowanie wiodącą rolę.

·      Miotła zbożowa

To właśnie miotła zbożowa jest najczęściej spotykana na polskich polach i występuje na terenie całego kraju. Wyróżnia się niezwykłą ekspansywnością. Wystarczy wspomnieć, że miotła zbożowa z jednego nasiona pozostawionego w glebie potrafi po wykiełkowaniu i wzroście wydać aż kolejnych 250 nasion. Nasiona miotły zbożowej pozostające w glebie to swoisty rezerwuar, z którego chwasty czerpią przez kolejnych wiele lat. Ten uporczywy chwast jednoliścienny wschodzi jesienią, przede wszystkim w październiku oraz w listopadzie, a więc niedługo po wysiewie pszenicy ozimej.

·      Wyczyniec polny

W odróżnieniu od miotły zbożowej, wyczyniec polny jest w naszym kraju chwastem występującym lokalnie, przede wszystkim w regionach o dłuższym okresie wegetacji. Dwanaście roślin na metr kwadratowy to próg szkodliwości tego jednoliściennego chwastu. Można go rozpoznać po lancetowatych liściach z ostrymi brzegami.

·      Perz właściwy

Chociaż perz w porównaniu do innych powszechnie występujących chwastów nie wyróżnia się szczególnie wysoką plennością, jest ekspansywny w nieco inny sposób – rozmnażając się poprzez rozłogi. Zwalczanie perzu jest dość utrudnione, ponieważ również należy do traw, więc liczy się ścisły dobór preparatu.

Oprócz chwastów jednoliściennych dużym zagrożeniem dla upraw pszenicy ozimej są rośliny dwuliścienne, takie jak przytulia, chaber bławatek, gwiazdnica pospolita oraz chwasty rumianowate.

Zwalczanie chwastów w uprawie pszenicy

Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie chwastów w pszenicy jest zastosowanie sprawdzonych herbicydów. Duże znaczenie ma termin oprysku dostosowany również do warunków atmosferycznych. Oprysk na chwasty pszenicy ozimej, przede wszystkim miotłę zbożową przeprowadza się jesienią, choć powtarzanie zabiegu wiosną stanowi dość popularne rozwiązanie. Szczegółowe informacje na temat doboru odpowiednich herbicydów można znaleźć na stronie: https://www.syngenta.pl/.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij