Jak zrobić zabudowę w warsztacie majsterkowicza?

Majsterkowanie jest świetnym hobby, ale także sposobem spędzania wolnego czasu, podczas którego można się zrelaksować i dobrze bawić. Jednak trzeba pamiętać o tym, iż warto to robić w przygotowanym warsztacie. Tutaj pojawia się pytanie, jak go dobrze zaaranżować. Naszym zdaniem warto wykonać zabudowę i co ciekawe możecie ją wykonać samodzielnie. Poznajcie nasze life hacki, dzięki którym jest to możliwe i szybkie.

O wyposażeniu w kilku słowach

O tym jak ważne jest wyposażenie warsztatu chyba wiecie i tutaj mamy dla Was radę, pamiętajcie, że nie od razu Rzym zbudowano, dlatego też wybierając sprzęty warto stawiać na ich jakość, a nie koniecznie ilość. Niezbędne są też elektrosprzęty, w końcu warsztat bez nich nie byłby kompletny. Oczywiście nie można zapominać o klejach. Najlepsze znajdziecie na stronie Ataszek.pl.

Wybór materiału ma znaczenie

Na samym początku musicie wybrać materiał, z którego chcecie wykonać zabudowę. Na pewno do zabudowy własnoręcznie wykonanej lepiej wybrać drewno, które zwyczajnie jest łatwe w obróbce. Dodatkowo można je szybko skleić. Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie jest najmocniejszym materiałem. Zatem konieczna jest jego impregnacja, którą możecie wykonać lakierobejcą. Wystarczy udać się teraz do sklepu budowlanego i zakupić deski, które posłużą Wam za półki. O ile to jest banalnie proste i w sumie nie wymaga specjalnego tłumaczenia, wszak wystarczy je tylko zawiesić, to trudniejsze jest wykonanie szafek wiszących, których także nie może zabraknąć. Pamiętajcie, że szafki warsztatowe są meblami skrzyniowymi, zatem ich korpusy wykonamy z formatek, które są niczym innym jak dociętymi na wymiar płytami. Po docięciu płyt należy wykonać jeszcze wieńce. Pamiętajcie, aby dokładnie zaplanować długość, wysokość, szerokość samych szafek, a także wybrać właściwą grubość płyt. Poziome elementy pozwolą na szybszą zabudowę. Z kolei pionowe wykorzystacie na boki. Oczywiście możecie kupić gotowe formatki, ale możecie też wykonać je z gotowych arkuszów, przy czym pamiętajcie, że gotowe arkusze zajmują dość dużo miejsca, dlatego warto poprosić sprzedawcę, aby były wstępnie rozcięte. Gdy ogólna konstrukcja jest już gotowa, to przy cięciu wąskich elementów musicie zwracać uwagę na stabilność prowadnicy. Najlepiej zrobić to w ten sposób, że ustawiamy prowadnicę, wyznaczając linię cięcia, a na niej pilarkę.

Jak wykonać wpusty pod plecy?

Wykonanie wpustów pod plecy także można zrobić samodzielnie. Do tego celu najlepiej wykorzystać zagłębiarkę. Ale można też użyć pilarkę stołową, dzięki której praca także będzie efektywna. Zatem wystarczy ustawić wysokość piły, a także odległość od przykładnicy. Pozostaje już tylko ustawić przebieg po niewielkim przesunięciu przykładnicy i już wpusty są gotowe. W następnym etapie czekają nas nawierty i frezowania. Gdy formatki docięte są na wymiar musicie wiedzieć, że należy wykonać frezowanie pod lamelki. Najlepiej tutaj zastosować system połączeń na wpust. Na tym etapie pamiętajcie też, że trzeba zaplanować sobie sam układ połączeń, a mianowicie odpowiedzieć sobie na pytanie,w którą stronę będzie on obciążany. Na pewno frezarka do wpustów ułatwi wam zadanie. Na tym etapie warto sprawdzić czy wszystko do siebie pasuje i jeżeli tak jest można przejść do dalszej pracy, czyli wykonania nawiertów. Pamiętajcie że otwory pod wsporniki półek najczęściej robi się do 32 mm, podobnie rzecz wygląda z zawieszkami. Pozostaje już tylko podcięcie pod szynę i zrobienie zawieszek, co żadnemu majsterkowiczowi nie powinno nastręczać problemów. Można powiedzieć, że teraz pójdzie już z górki, bo wystarczy tylko zamontować meble, a więc przykręcamy zawieszki, następnie wkładamy lamele i składamy całość.

Niepozorne, a jakże ważne, czyli kontenerki

Na pewno po wykonaniu zabudowy należy przejść do wykonania blatu. Ale w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest kupić wzmocniony model. Pod nim powinny znaleźć się kontenerki, dzięki którym najważniejsze wyposażenie czy też profesjonalne kleje do majsterkowania będziecie mieć zawsze pod ręką. Kontenerki nie zajmują dużo miejsca, a przy tym ich kolejną zaletą jest mobilność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij