Jak wzmocnić konstrukcję dachu szybko i tanio?

Bywają sytuacje i to wcale nierzadkie, że dach zaczyna się uginać np. pod ciężarem śniegu. Może też dojść do sytuacji, że konstrukcja pod wpływem dachówek zaczyna opadać. Jedna i druga sytuacja niewątpliwie jest niebezpieczna. Dlatego czas dowiedzieć się, jak wzmocnić konstrukcję dachu szybko i tanio.

Jak wzmocnić konstrukcję dachu? O czym należy pamiętać?

Na samym początku musicie sprawdzić stan techniczny i to nie tylko dachówek czy blachodachówki, ale też więźby dachowej. Bywają sytuacje, że jest ona już na tyle uszkodzona, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest wymiana więźby. Ale zazwyczaj więźbę należy tylko wzmocnić, ewentualnie odrestaurować. Wszystkie elementy musicie ocenić, gdyż konstrukcja może być już zbutwiała czy skorodowana. Na pewno w takim przypadku należy na początek pozbyć się wszystkich szkodników, dokładnie wyczyścić konstrukcję, a następnie zabezpieczyć ją impregnatem. Jeżeli uszkodzenia są już relatywnie duże, to wydaje się, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest wymiana poszczególnych elementów na nowe. Wzmocnienie konstrukcji dachu polega w dużej mierze na korygowaniu geometrii. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że koryguje się odkształcenia połaci. Zasadniczo nie jest to trudne do zrobienia, gdyż wystarczy tylko wyprostować wygięte krokwie i je usztywnić. Można zrobić to poprzez przykręcenie bali bądź desek. Na pewno dokładanie desek jest sposobem niezwykle łatwym, ale i szybkim. Koszty w tym przypadku także nie są duże. Wyobraźcie sobie, że krokwie można podeprzeć belką drewnianą czy też stalową, a nawet stalową kratownicą. Na każdym etapie musicie sprawdzać nośność stropu, gdyż to wpłynie na bezpieczeństwo.

Jaki strop wybrać?

Czasami może wystąpić konieczność wymiany stropu w części dachowej. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że musicie wybrać ponownie strop drewniany. Jeżeli zależy Wam na niezwykle mocnej konstrukcji, to wystarczy wybrać strop z żelbetowych belek ale też dobrze sprawdzają się betonowe płyty. Wystarczy je zamontować, możecie też użyć gotowych siatek zbrojarskich. Taki strop gwarantuje naprawdę dobrą nośność i maksymalne bezpieczeństwo. Stropy wykonane z betonowych płyt zapewniają też dobrą akustykę. Nie można zapomnieć, że są łatwe w montażu. Również koszty takiej inwestycji nie są wcale wysokie.

Kiedy wzmacniać konstrukcję dachu?

Wiadomo, że pogoda potrafi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie. Coraz częściej dochodzi do wichur czy trąb powietrznych, które niestety w znaczący sposób uszkadzają budynki, a w szczególności dachy. W dużej części można temu zapobiec wzmacniając konstrukcję dachu. Pomyślcie tylko, że dzięki wzmocnionej konstrukcji dachu, nie trzeba obawiać się jej uszkodzenia pod wpływem wiatru. Nawet jeżeli uszkodzone zostałyby dachówki, to i tak w takiej sytuacji konstrukcja wytrzymałaby, a więc i koszty naprawy nie byłyby bardzo wysokie. Wzmocnienie konstrukcji dachu powinno odbywać się zawsze w sytuacji, gdy zauważycie coś niepokojącego. Regularnie należy sprawdzać konstrukcję dachu, ale i stan blachodachówek. Dodatkowo duże znaczenie ma czas, kiedy dokonujecie takich napraw i tutaj zasada jest prosta. Najlepiej robić to latem lub wiosną. Nie tylko uszkodzeń konstrukcji, ale i uszkodzeń samej więźby nie można bagatelizować. Im szybciej zauważycie usterkę, tym naprawa będzie prostsza i krótsza.

Jak poprawić nośność?

Jeżeli zależy Wam na poprawieniu nośności, to zasadniczo nie czeka Was wiele pracy. Na pewno możecie wykonać podparcie krokwi, ale też dodać jętki, czyli wsporniki poprzeczne. Można też pomyśleć nad umieszczeniem wsporników hydraulicznych czy pneumatycznych. W niektórych sytuacjach konieczna jest wymiana całej konstrukcji dachowej. W takim przypadku musicie zastosować właściwe podparcie. Do tego zastosujcie urządzenia mikrofalowe i środki chemiczne, które sprawią, iż pozbędziecie się zagnieżdżonych owadów naprawdę szybko i skutecznie. Jak widzicie naprawa dachu czy poprawienie jego konstrukcji nie musi nastręczać problemu. Niewątpliwie w przypadkach, gdy konstrukcja dachu wymaga wzmocnienia doskonale sprawdzają się betonowe płyty, które zapewniają bezpieczeństwo i wzmacniają strop.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij