wykładzina w środkach transportu

Jak przykleić wykładzinę w środkach transportu?

W wielu środkach transportu stosuje się mocne wykładziny. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, błoto czy inne zabrudzenia, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Jednocześnie największego problemu nie będzie stanowić utrzymanie wykładziny w dobrym stanie, ale przyklejenie nowej wykładziny. Dziś doradzimy Wam jak wykonać tę pracę szybko i efektywnie.

Jak przykleić wykładzinę w środkach transportu i o czym należy pamiętać?

Są takie prace, które rzeczywiście wymagają nieco precyzji, ale też zaangażowania. Niewątpliwie przyklejenie wykładziny w środkach transportu nie jest takie łatwe. Trzeba tutaj pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego kleju. Oczywiście trzeba postawić na klej przemysłowy, który sprawdzi się do tego typu prac. Bardzo często wykorzystuje się tutaj wykładziny elastyczne. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie nie wymaga klejenia wykładziny w kawałkach, lecz można zastosować jeden duży element, który po prostu przykleicie. Pierwszym etapem pracy jest usunięcie starej wykładziny. Następnie należy bardzo dobrze umyć podłogę, ale też pozbyć się wszelkich nierówności, np. grudek starego kleju czy przyklejonych resztek materiału. Do tego typu prac najlepiej przydaje się papier ścierny o dużej, średniej i małej gramaturze. Na początek oczywiście używamy papieru o dużej gramaturze, którym dokładnie usuwamy największe nierówności. Po tym etapie należy odkurzyć powierzchnię, a dopiero potem użyć papieru ściernego o średniej gramaturze. Teraz znowu powtarzamy pracę, a więc odkurzamy, a na koniec stosujemy papier o małej gramaturze. Odtłuszczamy jeszcze powierzchnię i gdy jest już równa, punktowo nakładamy kleje specjalistyczne, a następnie rozkładamy i dociskamy wykładzinę i czekamy aż spoiwo się zwiąże. Można tutaj zastosować różnego rodzaju kleje przemysłowe, np. anaerobowe, czy też na bazie żywicy. Również mocne kleje polimerowe dobrze się sprawdzają.

wnetrze pociągu

Czy używać taśmy dwustronnej?

Czasami człowiek chce sobie ułatwić pracę, czy ją przyspieszyć. Wtedy też szuka rozwiązań, które na to pozwolą. Wiele osób zastanawia się, czy można użyć taśmy dwustronnej do przyklejenia wykładziny w środkach transportu. Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna i brzmi: nie. Taśma bardzo szybko straci swoje właściwości, choćby na skutek wilgoci czy też drgań, a przez to wykładzina się odklei. Dlatego też jedynym słusznym rozwiązaniem jest użycie mocnych klejów, dzięki którym wykonacie te prace szybko i efektywnie. Jeżeli chcecie przykleić wykładzinę w starym VAN-ie czy też mocno zniszczonym kamperze, to wbrew pozorom zakres prac nie będzie wcale taki duży. Oczywiście musicie właściwie przygotować podłoże, które powinno być równe, czyste i niepylące. Następnie usuwamy resztki klejów czy zabrudzeń i układamy wykładzinę. Gdy już przymierzycie i wszystko pasuje, to nałóżcie na nią wybrane przez Was kleje i po prostu przyklejcie. W środkach transportu nie musicie wykonywać naroży wewnętrznych, choć rzecz jasna możecie. Oczywiście możecie też wykładzinę przyciąć, używając noży do tapet.

Jak rozprowadzić klej?

Oczywiście warto dowiedzieć się więcej, jak rozprowadzić sam klej. Wspomnieliśmy już, że trzeba nałożyć go punktowo. Możecie także zastosować nieco inne rozwiązanie, a mianowicie nanieść klej na wykładzinę, a następnie rozprowadzić go za pomocą ząbkowanej szpachelki. Klej warto nakładać od środka. Jednocześnie trzeba to robić bardzo szybko, gdyż mocne kleje szybko się wiążą. Jeżeli obawiacie się, że nie zdążycie, to możecie wykładzinę pociąć na kilka kawałków i fragmentami przyklejać do podłoża.

remont autobusu

Kiedy dopuszczalne jest użycie taśmy dwustronnej?

Są sytuacje, gdzie użycie taśmy dwustronnej jest dopuszczalne. Dzieje się to jednak w sytuacji, gdy z danego środka transportu będziecie korzystać tylko i wyłącznie na działce, np. jak z domku letniskowego. Jeżeli owym środkiem transportu zamierzacie się poruszać, to użycie taśmy nie jest wskazane, gdyż zwyczajnie pod wpływem drgań taśma się odklei, a to z kolei spowoduje odklejenie się całej wykładziny, a wtedy ponowne jej przyklejenie znowu będzie czasochłonne, gdyż ponownie będziecie musieli oczyścić powierzchnię oraz odtłuścić ją.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij