Jak nie dać się „naciągnąć” budując i urządzając dom?

Wiele osób nie mając pojęcia o budowie domu, cenach materiałów czy robocizny daje się naciągnąć. Czasami „naciągnięcie” działa w drugą stronę, bo kierując się przesadną oszczędnością wybierają rozwiązania, które nie są praktyczne, estetyczne, czy trwałe, wybierając chociażby klimatyzator ze skraplaczem, który nie ma odpowiedniego odprowadzenia przez co woda kapie przez okno. Nie można dać się naciągnąć na zbyt drogie usługi, ale i fuszerki, aby nie zostać Januszem biznesu. Warto zatem zastanowić się, na co zwrócić uwagę budując i urządzając dom.

Ocieplenie, które latem czyni z domu saunę – zamiast styropianu wybierz wełnę mineralną lub skalną

Często decydując się na technologię budowlaną kierujemy się opiniami fachowców. Styropian może być świetnym rodzajem ocieplenia w naszych warunkach klimatycznych. Niestety latem nie zawsze zachowuje się tak jakby się chciało i pomieszczenia mocno się nagrzewają. Dlatego lepszym rozwiązaniem może się okazać wykorzystanie wełny mineralnej lub skalnej do ocieplenia, które tworzą bardziej przyjazny mikroklimat w domu. Jednocześnie wełna zapewnia odpowiednią izolację akustyczną. Oczywiście tutaj istotne znaczenie ma fachowy montaż, zatem trzeba wybrać najlepszą firmę budowlaną. Zimy są coraz łagodniejsze i wydaje się, że nie jest zasadne stosowanie technologii ocieplenia, która ma głównie utrzymywać ciepło, a niekoniecznie zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się ścian latem. Choć zastosowanie styropianu jest rozwiązaniem zwykle tańszym, to jednak można w tym przypadku zostać Januszem biznesu, jeśli dom będzie się intensywnie nagrzewał latem.

Montowanie paneli fotowoltaicznych, tam gdzie zupełnie się nie opłacają

Na pewno wielokrotnie otrzymywałeś telefony dotyczące tego, czy chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną. Czasami dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że konsultanci próbują przekonać do zakupu osobę, która mieszka w bloku. Jednak skoro budujesz dom, a na sąsiednich dachach widzisz instalacje, to myślisz sobie, że być może rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie. Opowiadanie o tym, że instalacja zwrócić się w ciągu kilku lat można raczej włożyć między bajki, bo raczej będzie to lat kilkanaście. Jeśli Twoje rachunki za prąd nie są znaczące musisz się zastanowić, czy taka inwestycja w ogóle Ci się opłaci i czy gdy się zwróci nie okaże się już przestarzałą technologią. To są dylematy, które należy rozwiązać pokazując wszystkie parametry i zapotrzebowanie na prąd komuś kto na tym się zna, a jednocześnie nie będzie chciał Cię nabić w butelkę i namówić do nietrafionej inwestycji.

Open space i zbyt duża ilość pomieszczeń, a także materiały efektownie wyglądające, ale trudne w czyszczeniu

Można dać się naciągnąć również w ten sposób, że mimo początkowych obiekcji w końcu stwierdzi się, że open space w domu jest naprawdę świetną sprawą. Trzeba sobie zdawać sprawę, że połączenie kuchni i salonu, a nieraz i jadalni to konieczność właściwie codziennego sprzątania w sytuacji gdy gotuje się codziennie. Jeśli do tego wybierzesz nabłyszczaną podłogę, to już musisz naprawdę lubić sprzątanie. Po co utrudniać sobie życie, skoro można znaleźć efektowne rozwiązania nie generujące tyle brudu. Warto wybrać chociażby łatwiejsze w czyszczeniu płytki lvt.

Wybór niepraktycznych mebli, które szybko się niszczą czy brudzą

Na pewno często popełniamy także błąd przy doborze mebli. Trzeba tu też zaznaczyć, że nie zawsze błyszcząca powierzchnia mebli oznacza trudniejsze sprzątanie niż w przypadku mebli matowych. Są takie materiały jak płyta meblowa, które nie znoszą środków czystości w sprayu o dość tłustej konsystencji, które raczej dedykowane są do drewna. Gdy wybierasz meble z płyty meblowej, nawet szare, musisz liczyć się z tym, że wszelkie odciski palców będziesz usuwać przy użyciu wilgotnej szmatki, a nie środków antystatycznych. Wybór białych mebli jest zwykle także niepraktyczny, choć na pewno wprowadzają do wnętrza sporo świeżości.

Postaw na zestawy taśm LED wielokolorowych, które urozmaicą przestrzeń i sprawią, że codziennie będzie prezentować się nieco inaczej

Skoro już wiesz czego unikać, to podpowiemy Ci jakie rozwiązanie jest dobre i to niezależnie od przestrzeni użytkowej. Otóż mowa o sufitach podwieszanych, które tłumią też hałas. Nie można ich stosować jedynie w przypadku niskich pomieszczeń czy stosowania wysokich mebli. Nie tylko sufit, ale i półki szklane w domu czy wezgłowia łóżek możesz udekorować oświetleniem. Wybierz zestawy taśm LED RGB i ciesz się komfortem i estetyką w Twoim domu. Kolorowe podświetlenie sprawia, że aranżacja za każdym razem może prezentować się inaczej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij