domki letniskowe na małej działce - o czym należy pamiętać

Domki letniskowe na małej działce – o czym należy pamiętać?

Zgiełk miasta potrafi zmęczyć nawet największych wielbicieli betonowych dżungli i potężnych metropolii. Szukamy wówczas miejsca do odpoczynku, które będzie tanie, dobrze zlokalizowane, bezpieczne i atrakcyjne wizualnie. Niekiedy ciężko to wszystko ze sobą połączyć. Rozwiązanie może jednak leżeć tak naprawdę pod nosem – wystarczy zainwestować w domki letniskowe na małej działce w atrakcyjnej cenie.

Dlaczego domki letniskowe to coraz częściej wybierane rozwiązane?

Domki letniskowe na małej działce mają mnóstwo zalet względem wszelkich innych obiektów wypoczynkowych. Fakt ten wynika w głównej mierze z tego, że są wolnostojące i można je stawiać bez żadnych oporów nawet na najmniejszych działkach i gruntach, których nie da się wykorzystać w żaden inny sposób. To ogromna zaleta, dzięki której domki letniskowe stają się coraz popularniejsze. Nie jest jednak jedyna. Wśród innych warto wymienić:

  • Pełną niezależność – możesz sam zdecydować o tym, kiedy odwiedzisz swój domek letniskowy. Nie musisz uzgadniać terminów z pracownikiem danego hotelu, a także oczekiwać np. na wymeldowanie dotychczasowego klienta. To ogromna zaleta dla osób, które mają nienormowany czas pracy i mogą uzyskać informację o nadchodzącym dniu wolnym kilka godzin wcześniej.
  • Stuprocentową swobodę – w przypadku hoteli i hosteli trzeba liczyć się z tym, że wszystkie pokoje będą już zaaranżowane w sposób spójny z całym obiektem. Oznacza to, że nie będziesz mógł zmienić kolorystyki ścian, opraw oświetleniowych czy mebli i foteli – wszystko musi pozostać na swoim miejscu. W domku letniskowym jest zupełnie odwrotnie. Każdy właściciel może samodzielnie podjąć decyzję o rodzaju zastosowanych mebli, kolorystyce, ozdobach i rozplanowaniu przestrzeni.
  • Bezpieczeństwo – wbrew pozorom w hotelach wcale nie jest bezpiecznie. Do kluczy do poszczególnych pokoi może mieć dostęp każdy pracownik, również ten, który nie jest godny zaufania. Domek letniskowy można traktować w kwestii bezpieczeństwa jak swój własny dom – można zastosować mocne i antywłamaniowe zamki i taki sam rodzaj stolarki okiennej.

Tak naprawdę zalet jest znacznie więcej. Należy do nich także wpływ na wygląd zewnętrzny elewacji, możliwość wybrania ciekawej działki w bliskiej lub dalekiej okolicy i oszczędności, które wynikają z tego, że koszty utrzymania domku letniskowego są w zasadzie zerowe i marginalne. 

Domki letniskowe na małej działce – czym się kierować w wyborze?

Przeglądając domki letniskowe przeznaczone na niewielką działkę z pewnością pierwszym, co rzuci się w oczy, jest liczba dostępnych modeli. Na rynku działa wielu producentów. Część z nich produkuje swoje wyroby z niskiej klasy tworzyw i materiałów, które nie znalazły uznania w branży budowlanej, a część – w tym marka Drewnolandia – z surowców uchodzących za premium. Firma ma w swojej ofercie dziesiątki domków letniskowych na małą działkę, różniących się konstrukcją, metrażem oraz wieloma cechami technicznymi. Wszystkie mają zupełnie inny wygląd i rozmieszczenie pomieszczeń, łączy je jednak ponadprzeciętna trwałość i korzystna cena zakupu. Szczególnie gdy zestawi się ją z klasą zastosowanych materiałów.

  • Przestrzeń 

To najważniejszy aspekt podczas wyboru. Domki letniskowe na małej działce mogą być stosunkowo niewielkie, np. o powierzchni zabudowy 20 m2, jak i znacznie większe – nawet do 70 m2. Te pierwsze zazwyczaj można zmieścić na dosłownie mikroskopijnej działce, te większe jednak wymagają gruntu o nieco większej powierzchni, co ma znaczenie głównie w kwestii odległości obiektu od granicy działki. Co ciekawe, z reguły domki letniskowe na niewielkiej działce są jednokondygnacyjne, mogą mieć jednak antresolę, która dodaje kolejne kilka-kilkanaście m2 przestrzeni życiowej.

  • Rozmieszczenie pokoi

To równie ważny aspekt, który dla wielu osób bywa istotniejszy niż kwestia wielkości. Dla dużych rodzin z prawie dorosłymi dziećmi doskonale sprawdzi się domek z niewielkimi pokojami, które zapewnią wszystkim uczestnikom wyjazdu dużą prywatność. Inaczej jest w przypadku, gdy w domku będzie spędzać czas jedna osoba lub małżeństwo – wówczas może wystarczyć jedna sypialnia oraz duży, przestronny salon.

  • Design zewnętrzny

Warto, aby wybrany domek letniskowy na małą działkę mógł współgrać z gustem inwestorów i użytkowników. Z tego względu, np. w firmie Drewnolandia, znajduje się wiele domków zupełnie różnych w kwestii wyglądu zewnętrznego. Poszczególne  domki letniskowe mogą być intensywnie czerwone, białe, granatowe, z dodatkiem białych okiennic lub czarne i nowoczesne. Klienci bardzo często sięgają także po modele brązowe, które z zewnątrz wyglądają na zupełnie niewykończone. To bardzo tradycyjne rozwiązanie dla wielbicieli natury.

Domki letniskowe na niewielkiej działce – jak je postawić zgodnie z prawem budowlanym?

Prawo budowlane nie pozostawia złudzeń – domki letniskowe na małej działce można postawić na zgłoszenie, korzystając z instytucji cichego przyzwolenia. Cały proces tak naprawdę powinien zająć nie więcej niż 21 dni, przy założeniu, że do odpowiedniego urzędu dostarczamy wszystko to, co zostało określone przez ustawodawcę. Należy spełnić wymagania konstrukcyjne:

  • powierzchnia zabudowy nie może wynosić więcej niż do 70 m2, 
  • obiekt ma mieć konstrukcję parterową,
  • rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 m (zaś długość wsporników do 2 m),
  • można wybudować jeden domek na każde rozpoczęte 500 m2 działki.

Wystarczy do odpowiedniego urzędu (starosty lub prezydenta miasta) dostarczyć pocztą, elektronicznie lub osobiście dokumentację, w którą zostanie zawarte:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem,
  • projekt zagospodarowania terenu,
  • projekt lub rysunek wybranego domku,
  • plan MPZP na daną działkę,
  • oświadczenia o:
    • budowie domku na własne cele,
    • przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową,
    • potwierdzeniu złożenia kompletu wymaganych prawnie dokumentów.

Po złożeniu dokumentów wystarczy oczekiwać 21 dni. Jeśli przez ten czas nie otrzymasz odpowiedzi negatywnej, to możesz rozpocząć budowę zgodnie z prawem.

Jak zatem widać, domki letniskowe na małej działce to zawsze bardzo dobre rozwiązanie, które zdaje się tak naprawdę nie mieć żadnych wad. Co zatem warto zrobić? Kupić działkę lub zagospodarować już obecną, zakupić domek i postawić go w wybranym miejscu. Co ciekawe – samo postawienie obiektu może trwać nawet tydzień!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij