5 sposobów na upiększenie elewacji domu

5 sposobów na upiększenie elewacji domu

Elewacja domu z czasem traci swój blask, staje się poszarzała od zanieczyszczeń powietrza, ale i wyblakła od słońca. Można ją jednak skutecznie odnowić, a nawet upiększyć. Poznajcie 5 sposobów na upiększenie elewacji domu i wybierzcie ten najlepszy.

Top 1: namalowanie pasów na elewacji

Tynkowana elewacja może z czasem stracić swój blask. Można odnowić kolor, a wcześniej uzupełnić ubytki tynku. Czasami, jeśli nie ma ubytków wystarczy mycie elewacji i jej osuszanie. Może się jednak okazać, że nawet pomimo czyszczenia elewacja nie robi oczekiwanego wrażenia. W takim przypadku warto sięgnąć po coś oryginalnego. Proponujemy namalowanie pasów na elewacji. Taki geometryczny element urozmaici widok elewacji. Jednocześnie nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać i nawet posiadanie poziomicy nic tu nie da. Warto tę pracę powierzyć zatem fachowcom, którzy zrobią to jak należy. Pasy na elewacji powinny się odróżniać od tynku, tworząc swoisty kontrast. Można zdecydować się na kilka symetrycznych pasów albo więcej poprowadzić na jednej ścianie, a na bocznych zdecydować się na pojedyncze paski.

Top 2: wykończenie cokołu tynkiem mineralnym typu baranek

Oczywiście nie tylko ściany mogą zostać upiększone, bo oczywiście także cokół może wymagać odświeżenia. Jeśli wcześniej był po prostu otynkowany i pomalowany na dany kolor, to teraz proponujemy połączenie tradycyjnego tynku z tynkiem typu baranek. Taki tynk z drobinkami mineralnymi dodaje szyku. Może też kontrastować z jaśniejszą elewacją. Jest trwały, mocny, odporny na uszkodzenia i nawet po wielu latach świetnie się prezentuje.

elewacja budynku

Top 3: podkreślenie elewacji poprzez oświetlenie skierowane na ścianę

Trzecia propozycja to wybór odpowiedniego oświetlenia. Sprawdzą się naświetlacze LED, ale równie dobrze wokół domu można stworzyć świetlną opaskę zamontowaną w odpowiednim profilu, czyli wodoszczelne taśmy LED. Takie produkty są odporne na długotrwałe działanie deszczu, ale i promieniowania UV. Nie trzeba obawiać się, że diody szybko się wypalą, gdyż mają długą żywotność. Wodoodporne taśmy LED posiadają klasę IP 67 lub IP 68. Dzięki temu wiadomo, że sprawdzą się na zewnątrz w każdych warunkach. Takimi taśmami można również podkreślić balustradę czy też zewnętrzne schody. Wystarczy umieścić je w odpowiednio dobranych profilach. Można zdecydować się nie tylko na taśmy LED jednokolorowe, bo dostępne są także wodoszczelne taśmy LED wielokolorowe. Można także zastosować je wokół okien.

Top 4: pergola z rośliną pnącą

Przy elewacji można postawić pergolę. Może ona nawet częściowo opierać się o budynek. Sposobem na upiększenie elewacji może być też zastosowanie zielonej ścianki. Oczywiście będzie ona na specjalnym stelażu. Dzięki temu ani dawny tynk ani struktura budynku nie ucierpi. Nie będzie problemów z pleśnią czy grzybami. Zresztą na ściankę pnącą typu pergola albo taką wykonaną na całej długości ściany potrzeba wytrzymałych roślin, które nie będą pozostawiały po sobie trwałych śladów. Stosowanie stelaży zapobiega niszczeniu budynku. Kiedyś obsadzanie budynku bluszczem było zabiegiem, przez który ściana nie raz ucierpiała. Nie było długo alternatywy dla danej nieruchomości. Roślinność na zielonej ścianie może ograniczać wchłanianie zanieczyszczeń, a jednocześnie zapobiegać zawilgoceniu powierzchni. Stanowi swoiste płuca budynku i sprawia, że chce się w nim albo przed nim przebywać. Roślinność zapewnia dodatkowo izolację termiczną i akustyczną.

Top 5: wybór sztukaterii dekoracyjnej, a także małej architektury do ogrodu i jej umiejętne podświetlenie

Elewację można upiększyć w prosty i efektywny sposób. Mianowicie wybór sztukaterii dekoracyjnej, a dokładnie gzymsów, listew, czy narożników, a także boni może uatrakcyjnić jej wygląd. Te elementy powinny być wykonane z mocnego i trwałego materiału. Tu najlepiej sprawdza się żywica poliestrowa. Warto wiedzieć, że materiał można nie tylko przykleić na elewację, po uprzednim oczyszczeniu ściany, ale również pomalować na wybrany kolor. Oczywiście należy wybrać do tego celu farbę, która nadaje się na zewnątrz, a jednocześnie sprawdzi się do sztukaterii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij